top of page

PŘÍBĚHY,

o kterých se běžně nemluví.

#PŘÍBĚHY O jsou reálné příběhy lidí, kteří přichází do styku s onemocněním. Ať už v roli pacienta, partnera nemocného, příbuzných, blízké osoby či přítele, lékaře, psychoterapeuta nebo jiného odborníka.

Příběhy o rakovině

PŘEHLED VYŠETŘENÍ

Fyzikální vyšetře

Základní a nejobyčejnější, avšak přesto velmi důležité vyšetření pacienta. Skládá se ze 4P: pohled (aspekce), pohmat (palpace), poklep (perkuse) a poslech (auskultace). 

Group 284.png

Rozbor krve​

Díky rozboru krve zjišťujeme aktuální stav organismu – hladinu cukrů, tuků, různých enzymů a bílkovin, které nám mohou prozradit počínající problém nebo určit rozsah onemocnění, které právě probíhá. 

Group 285.png

Biopsie​

Biopsie je odběr živé tkáně. Nemusíte se však ničeho bát, odebírá se pouze malý kousek, většinou právě z nádoru, abychom mohli zjistit, jak nádor vznikl, a správně naplánovat léčbu. 

Group 289.png

Histologie

Při histologickém vyšetření se pacientovi odebere kousek tkáně, který se následně upraví a zkoumá pod mikroskopem. Protože úprava odebrané tkáně není nejjednodušší, může toto vyšetření trvat několik dní.

Group 287.png

Cytologie​

Cytologické vyšetření je velmi podobné histologii, jde tedy o vyšetření za pomoci mikroskopu, ale nezkoumáme zde celý vzorek tkáně, nýbrž jen rozptýlené jednotlivé buňky.

Group 288.png

Mamograf

Mamografický screening nebo zkráceně mamograf (což je vlastně název přístroje, kterým se toto vyšetření provádí) je vyšetření, které dokáže odhalit již velmi malý nádor v prsu, a používá se tedy jako prevence u rakoviny prsu. Zjednodušeně se jedná o rentgen prsu.

PRINCEZNA

SARAJEVSKÁ

Pořídit si u nás můžete také knížku

bottom of page